sobota, 7 grudnia 2013

Monatowa z ziemniakami


   Dzisiaj jarsko, dania ziemniaczane, nie żeby popierać wegetarian, ale tak sobie dla odmiany.
Ziemniaki jak wiadomo przywieziono z Ameryki, a w zamian za to, Indianie dostali koninę.

1.      Kotlety z kartofli (s. 535) Ugotowane kartofle przetrzeć przez rzadkie sito, wbić w stosunku 6-ciu kotletów dwa całe jaja, lub tylko same żółtka, a będą kotlety pulchniejsze; posolić, opieprzyć wymieszać dobrze razem i wyrabiać zgrabne, owalne, płaskie kotlety, które utarzać w mące, posmarować rozbitem jajkiem, opanierować bułką i smażyć na ładny złoty kolor. Podać do nich sos grzybkowy, pomidorowy, korniszonowy, kaparowy lub inny.

2.      Babki z kartofli (s. 537) Przetrzeć przez włosienne sito 10 gotowanych kartofli,  dodać dużą łyżkę świeżego masła utartego z trzema żółtkami, trzy łyżki tartego parmezanu lub ćwierć funta bryndzy liptawskiej, 2 łyżki kawaśnej śmietany, trochę soli, pieprzu, wymieszać dobrze razem, w końcu dodać pianę z pozostałych białek. Ponakładać tę masę do małych  foremek wysmarowanych masłem i wysypanych mąką i posmarowawszy z wierzchu jajem, piec w piecu przez 15 minut. Potem wyrzucić z foremek i podać z sosem w sosjerce wedle upodobania lub z przyrumienionem masłem z bułeczką. Bardzo eleganckie i samczne  paszteciki na post.

3.      Pączki kartoflane (s. 537) Litr ugotowanych kartofli przetrzeć przez włosienne sito, łyżkę masła utrzeć z czterema żółtkami, dodać trzy łyżki kwaśnej śmietany, jedną sparzoną, utartą  na tarku i uduszoną w maśle cebulę, trzy kopiaste łyżki mąki, trochę soli i pieprzu; wyrobić tę masę doskonale, która powinna być tak rzadka, jak ciasto drożdżowe na pączki, wymieszać w końcu z pianą z pozostałych białek i kłaść łyżką okrągłe kulki na rozpalony smalec lub masło na patelnię do smażenia dołków i smażyć, aż się ładnie przyrumienią.

4.      Sos kaparowy biały (s. 183) Zasmażyć na biało łyżkę mąki z łyżką masła, rozprowadzić rosołem lub smakiem z ryby. Garść kaparów wymoczyć w ciepłej wodzie, wrzucić  do sosu, zagotować, posolić do smaku, wcisnąć cytryny, dać troszkę skórki cytrynowej otartej za tarku, a przed wydaniem zaciągnąć dwoma żółtkami. Sos ten podaje się do potrawek cielęcych, z drobiu, lub do ryb gotowanych.

5.      Sos kaparowy rumiany (s. 183) Zrobić rumianą zasmażkę z łyżki mąki i masła, rozprowadzić rosołem lub buljonem, dodać dla ciemniejszego koloru łyżeczkę karmelu, posolić, wcisnąć cytryny,  wsypać trochę cukru do smaku i garść wymoczonych kaparów. Niech się pół godziny wysadzi do potrzebnej gęstości. Podaje się do kotletów cielęcych, sznycli wołowych, bitek wołowych, sztuki mięsa etc.
 
Ziemniaczanych przyjemności!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz