poniedziałek, 2 grudnia 2013

Koło, czyli Polak potrafił!


Kołozbiór wszystkich punktów płaszczyzny, których odległość od ustalonego punktu na tej płaszczyźnie (środka koła) nie przekracza pewnej wartości (promienia koła) – tyle geometria, a co na to historia.
Koło, historia wynalazku, kto je wynalazł? Starożytni Sumerowie, Chińczycy, a może nasi starodawni przodkowie? Wszystkie odpowiedzi trafne, genialny wynalazek odkrywano niezależnie w różnych częściach świata, najstarsze dowody odnaleziono w Iraku, czyli starodawnej Mezopotamii, w Chinach, na Słowenii i w Polsce. I tutaj ciekawostka, nasi przodkowie jawią się pionierami w projektowaniu pierwszych w historii świata, pojazdów kołowych to właśnie u nas, podczas wykopalisk w Bronocicach pod Krakowem odnaleziono najstarszy na świecie wizerunek pojazdu kołowego. Więc jednak, Polak potrafił! 
Teraz już wiemy, czemu nasz legendarny praszczur Piast, był z zawodu KOŁODZIEJEM!!!

Wszystkie wspomniane odkrycia datowane są na ok. 3500 lat przed Chrystusem, czyli koło pojazdowe, towarzyszy nam od ponad 5500 lat. Pierwsze koła wyrabiano z kamienia, potem drewna, aż w kolejnym przypływie geniuszu, jakiś nieznany nam wynalazca zaprojektował pierwsze koło szprychowe, co w znacznej mierze zmniejszyło jego ciężar. Następstwem tego bazowego wynalazku, były kolejne udoskonalenia, powstawały coraz sprawniejsze koła i wydajniejsze układy jezdne. I tak nam zostało do dziś, pierwotna idea kolistego turlania, jest obecnie taka sama jak pięć i pół tysiąca lat temu!!! Tysiące lat mijają, epoki przemijają, potęgi upadają, lecz nic nie jest w stanie zastąpić nam koła transportowego. W moim prywatnym rankingu, koło (pojazd kołowy) to najdłużej stosowany powszechnie, wynalazek techniczny!
Ciekawa i frapująca zarazem jest historia koła na terenach prekolumbijskiej ameryki, jak wiemy z wykopalisk, koło jako takie znane było tamtejszym mieszkańcom, a zatem, co sprawiło, że nie wpadli na pomysł  zastosowania go w transporcie?


Zestaw najpopularniejszych zastosowań:

Na koniec, mogą być jeszcze koła zainteresowań np. koło gospodyń wiejskich czy kółko różańcowe, ale to już temat na zupełnie inne pisanie.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz